canna
10 بهمن 1401 - 14:45

درخواست چین از آمریکا برای توقف ارسال تسلیحات به اوکراین

سخنگوی وزارت امور خارجه چین یادآور شد که آمریکا عامل اصلی آغاز بحران نظامی در اوکراین است و اکنون نیز با ارسال تسلیحات سنگین و تهاجمی برای کی‌یف، باعث طولانی و شدیدتر شدن درگیری نظامی در این کشور شده و باید از این کار دست بردارد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از  خبرگزاری «تاس»،  مقامات ایالات متحده بزرگترین عامل آغاز درگیری نظامی در خاک اوکراین و همچنین تشدید کننده وخامت اوضاع در این کشور هستند. این موضع گیری امروز، دوشنبه توسط مائو نینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در یک نشست مطبوعاتی اعلام شد.

این دیپلمات گفت: «ایالات متحده آغازگر اصلی و نیروی محرکه اصلی در بروز بحران اوکراین بوده و هم اکنون نیز آنها به طور مداوم سلاح های سنگین و تهاجمی را به اوکراین فرستاده و از این طریق باعث طولانی تر و شدیدتر شدن درگیری های نظامی در این کشور می شوند.

به عقیده مائو نینگ، اگر مقامات آمریکایی واقعاً خواهان پایان دادن به مناقشه نظامی اوکراین در کوتاهترین زمان ممکن هستند، در نخستین گام باید انتقال تسلیحات سنگین به کی‌یف را متوقف کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان گفت : اگر آنها واقعاً به امنیت مردم اوکراین اهمیت می دهند، پس باید از ارسال سلاح به آنجا دست بردارند و از ادامه جنگ انتقاد کنند. باید مسئولانه به کاهش تنش‌ها و ایجاد زمینه مناسب و شرایط مساعد برای انجام مذاکرات صلح توسط طرف‌های ذینفع کمک کرد.

چند روز قبل، دفتر مطبوعاتی پنتاگون گزارش داد که حجم کلی بسته کمک نظامی جدید ایالات متحده به اوکراین، با در نظر گرفتن تامین تانک های آبرامز، بالغ بر 400 میلیون دلار خواهد بود. در این گزارش همچنین اشاره شده که از ابتدای دوره ریاست جمهوری جو بایدن، مجموع کمک های نظامی آمریکا به اوکراین به 27.8 میلیارد دلار رسیده است.

اوکراین در صدد ایجاد یک درگیری نظامی مستقیم بین روسیه و ناتو است

روزنامه چینی "گلوبال تایمز" نیز امروز در تحلیلی نوشت که اوکراین در صدد ایجاد یک درگیری نظامی مستقیم بین روسیه و ناتو است و چنین روند اوضاعی به نفع کی‌یف خواهد بود.

به عقیده کارشناسان نظامی این روزنامه، کی‌یف همواره تلاش کرده تا متحدانش در ناتو را وادار کند که مستقیماً با نظامیان روسی در اوکراین وارد جنگ شوند، زیرا این احتمالاً تنها راهی است که کی‌یف می‌تواند وضعیت را به نفع خود تغییر دهد. البته مقامات واشنگتن نیز احمق نیستند که خود را درگیر جنگ با روسیه کنند، بنابراین از اوکراین برای رویارویی مستقیم با مسکو استفاده نخواهد کرد، ولی مسلماً به استفاده از کی‌یف برای تضعیف توان نظامی روسیه ادامه خواهد داد و در این راستا ادامه جنگ به نفع آمریکاست.

به نوشته این روزنامه، البته روسیه هم قطعاً دست روی دست نگذاشته و با بی تفاوتی به چگونگی ادامه تامین تسلیحاتی اوکراین توسط متحدان غربی آن  نگاه نخواهد کرد. در این تحلیل آمده است: «اگر ناتو مستقیم‌تر از این مداخله کند، وضعیت بلافاصله به رویارویی بین این ائتلاف و روسیه تبدیل می‌شود و وقوع جنگ جهانی سوم در اروپا به یک رویداد با احتمال زیاد تبدیل خواهد شد».

به گفته کارشناسان، اظهارات راب بائر، رئیس کمیته نظامی ناتو مبنی بر آمادگی پیمان آتلانتیک شمالی برای رویارویی با روسیه، علامت آشکاری از سوی غرب است مبنی بر اینکه این ائتلاف تا زمانی که مسکو به عملیات ویژه خود ادامه می دهد، مستقیماً در درگیری مداخله نخواهد کرد.

در همین رابطه، اولاف شولتز، صدراعظم آلمان  نیز گفته است که هدف اصلی مقامات برلین جلوگیری از کشانده شدن ناتو به رویارویی مستقیم با روسیه در درگیری در اوکراین است.وی یادآور شد که در حال حاضر هیچ یک از کشورهای ناتو به طور مستقیم در درگیری مشارکت ندارند و آلمان نیز اجازه تشدید تنش را نخواهد داد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1007635